Новият подвариант на „Омикрон“ - XBB.1, е засечен в България, показват данните на Националния център по заразни и паразитни болести (НЦЗПБ), публикувани на сайта на центъра. В таблицата за резултатите от секвенирани проби за варианти на COVID-19 се вижда, че подвариантът XBB.1 е засечен в две от пробите, на пациенти от Пловдив и от София.
При всички проби е установен вариантът „Омикрон“.
Директорът на НЦЗПБ проф. Ива Христова потвърди за БТА, че се касае за новия подвариант на „Омикрон“, който се смята за по-заразен. Добави обаче, че няма място за притеснение и че няма данни този подвариант да води до по-тежко протичане на заболяването. Тя не очаква сериозно увеличаване на случаите на COVID-19 у нас.
Виждаме от САЩ и от Великобритания, че този вариант бързо набира скорост, но при нас делът е минимален. Дотук минахме редица субварианти, които бяха натоварени с очаквания, че ще вземат връх, но те не се оправдаха, добави проф. Христова.
Засега няма доказани нови варианти на COVID-19, предизвикващи по-тежко прекарване на заболяването, посочи вчера за БТА проф. Тодор Кантарджиев - съветник на Столичната община по здравни въпроси, който коментира разпространението на вируса в Китай. Вариантът, който е в момента в Китай, е същият като варианта, циркулиращ в Европа и в Северна Америка, каза той.
„Вариантът се предполага, че по-лесно се предава от човек на човек, второ – има така нареченото имунно бягство, и трето – няма никакво доказателство, че причинява по-тежко заболяване от останалите варианти на „Омикрон“, отбеляза проф. Кантарджиев.
Преди ден от Министерството на здравеопазването информираха какви са препоръките на ЕК за пътуващите до или пристигащите от Китай във връзка с COVID-19, като отбелязват, че през последните седмици броят на случаите на заболяването се е увеличил значително.
По данни на Европейския център за превенция и контрол на заболяванията от извършените изследвания за целогеномно секвениране на проби, взети през м. декември от заболели лица в Китай, е установено, че вариантите, циркулиращи в Китай, вече циркулират в ЕС и като такива не са предизвикателство за населението на ЕС, посочват от Министерството.
Като се има предвид по-високият имунитет на населението в ЕС/ЕИП, както и предишната поява и последващата замяна на вариантите, които понастоящем циркулират в Китай, с други подварианти на Омикрон в ЕС/ЕИП, не се очаква скокът на случаите в Китай да повлияе на епидемичната ситуация с COVID-19 в държавите от ЕС/ЕИП.
В тази връзка към момента ситуацията не налага въвеждането на ограничителни мерки спрямо пристигащи лица от Китай.
Европейската комисия изготви препоръки за лицата от ЕС/ЕИП, на които предстои пътуване до Китай, както и за лицата, пристигащи от Китай в държави членки на ЕС/ЕИП, за спазване на основните противоепидемични мерки като хигиена на ръцете, носене на защитна маска за лице, физическа дистанция.
Препоръчително е при пътуване от Китай до ЕС всички пътници да носят защитни маски за лице от висок клас. Всяко завърнало се от Китай лице, което прояви симптоми на COVID-19 в рамките на 10-14 дни, следва да се самоизолира и да потърси медицинска помощ за диагностика и лечение.
Ваксинацията и повишаването на броя на ваксинираните лица остава важна част от мерките за контрол на заболяването.
Препоръки за лицата, пътуващи до или пристигащи от Китай:
Коментирай